12-17 yaş arası erkeklerde penisin normal boyutu

Penis boyutu, bir erkeğin cinsel gelişiminin kalitesini belirleyen önemli bir parametredir. Bu konu tıbbi açıdan dikkatle ele alınmaktadır: Ergenlik döneminde penisin düzenli olarak ölçülmesi, vücudun süreçlerindeki bozuklukları ortaya koymaktadır. Ergenlikte sinirleri ve zamanı kurtaracak mevcut ve gerekli teşhis yöntemlerini ihmal edemezsiniz.

Üreme sisteminin özellikleri

Erkek üreme sistemini oluşturan organlar dış ve iç organlardır. Cinsel organların istikrarlı ve iyi koordine edilmiş çalışması, sağlıklı bir cinsel yaşamın ve doğal üreme olasılığının anahtarıdır.

Erkek üreme sistemi, her şeyden önce onu kadın vücudundan ayırt etmeyi mümkün kılan bir dizi özelliğe sahiptir. Bu tür ayrıntılara genellikle cinsiyet özellikleri denir.

Erkek cinsel organlarının rolü:

 1. Germ hücrelerinin oluşumu ve hareketi.
 2. Vücudun yüksek kaliteli çalışması için gerekli miktarda seks hormonunun üretimi.
 3. Spermin kadının vücuduna taşınması, bu da yumurtanın gelecekte döllenmesini sağlar.

Erkek genital organlarının anatomik yapısı üriner sistemle yakından ilişkilidir ancak bir bütün olarak düşünülemez. Erkeklerde gelişim ve ergenlik bilgisi okul sıralarında öğretilmeye başlar. Ancak, süreç ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir.

genç tıraş olur ve horoz büyütme hakkında düşünür

Erkek ergenlik, üreme sisteminin doğru gelişimine bağlıdır, bu süreç örneğin kadın olgunlaşmasından daha uzun sürer. Vücudun doğru çalıştığını gösteren işaretlere zamanında dikkat etmek önemlidir:

 • penis büyümesi;
 • ereksiyon, emisyon, boşalma varlığı.

Mümkünse, spermin doğru şekilde geliştiğinden emin olmak için bir gencin spermatogenezini incelemek önemlidir. Her erkek için üreme aparatının yapısı aynıdır, doğada var olan kendi işlevleri ve görevleri vardır. Ana farklılıklar, dış genital organların (penis ve skrotum) boyutunda yatmaktadır.

Penis, bir dizi önemli işlevi yerine getiren üreme sisteminin ana organı olarak kabul edilir:

 1. İdrara çıkma süreci sadece penis yoluyla gerçekleşir.
 2. Tam ve kaliteli samimi bir yaşam sürmenizi sağlayan ereksiyon süreci.
 3. Cinsel ilişkinin son aşamasında meydana gelen, bir kadının meni salınımını ve döllenmesini tetikleyen boşalma süreci.

Penisin yapısı bir takım özelliklere sahiptir. Yapısındaki kavernöz cisimler ve yüksek kaliteli kan akışı, cinsel uyarılma anında boyutunun önemli ölçüde artmasına izin verir, ardından orijinal boyutlarını alır.

Tüm bu eylemler, doğası gereği erkek vücudunda bulunur, ancak erkek tarafından kontrol edilmeleri gerekir. İhlaller vücuttaki arızaları gösterir ve dikkatli bir inceleme gerektirir.

Penis boyutunun tanısal değeri

Penis boyutu, özellikle olgunlaşma ve büyüme döneminde, insanlığın güçlü yarısının birçok temsilcisini endişelendiren bir konudur. Bu soru sadece erkeklerin benlik saygısı için ana soru değil, aynı zamanda tıbbi önemi olan önemli bir faktördür.

Penis anne karnında gelişmeye başlar, ardından ergenliğe kadar büyür. Daha sonraki yaşamda, bir erkeğin dış genital organlarının boyutu değişmeden kalır.

Bir erkeğin yaşına göre penisin parametreleri, nörohormonal gelişim seviyesini gösterir. Modern tıpta, penis parametrelerinin önemi kabul edilir, seksologlar penisin boyutuna bağlı olarak erkek ergenlik sürecinde ihlalleri tespit edebilir.

Uzmanların yönlendirdiği teşhis parametreleri sabittir. Bu veriler sayesinde, bir gencin gelişimindeki sapmaları erken bir aşamada tespit etmek mümkündür.

Doktorlar, dış genital organın gelişimini etkileyen bir dizi faktörü belirler:

 1. Vücuttaki metabolik süreçlerin ihlali.
 2. Yanlış beslenme, mineral ve vitamin eksikliği gelişimsel bozukluklara yol açar.
 3. Çocukluk çağında dış genital organlara mekanik travma varlığı.
 4. Kötü alışkanlıklara erken bağımlılık.
Testosteron ve 14 yaşında penis büyüklüğüne etkisi

Üreme sisteminin doğru çalışması için önemli bir koşul, yeterli testosteron üretimidir.

Bu faktörler, yetişkin cinsel yaşamında bir erkek için bir hüküm değildir. Yetişkinlikten önce (şartlı ergenlik dönemi) sapmaları veya travmanın sonuçlarını ortadan kaldırmak gerekir. Gelişimsel bozukluklar, tıpta gerekli bir teşhis önlemi olarak kabul edilen ergen penisinin büyümesini ve şeklini kontrol ederek tespit edilebilir.

Çok küçük bir penisin, bir erkekte meme bezlerinde bir artışa yol açan hipogonadizm gelişiminin bir işareti olduğu kanıtlanmıştır. Böyle bir hormonal bozulma, yetkin ayarlama ve tedavi gerektirir.

Erkek ve ergenlerde penis boyutu

Erkek çocuğunun gelişiminin doğru teşhisi için penisin ana göstergelerinin belirlenmesi gereklidir. Dinlenme ve uyarılma değişikliğinde uzunluk ve çap. Herhangi bir genç için penisin boyutu önemli bir konudur, genellikle bu konuda bir takıntı vardır.

Doktorlar, penisin boyutunun doğal olarak üreme yeteneğini ve eşin cinsel tatminini etkilemediğini garanti eder.

Penisin gelişimi, karşılık gelen ortalama büyüme parametrelerinin atandığı birkaç aşamada gerçekleşir.

Penis boyutları:

 • ortalama boyut, sakin bir durumda yaklaşık 5-10 cm ve heyecanlı bir durumda 13-15'tir;
 • büyük bir penis, uyarılmada 17 cm'lik bir boyutla karakterize edilir;
 • devasa boyut - heyecanda yaklaşık 25 cm;
 • sakin durumdaki küçük penis, dik durumda 7 cm'den fazla olmayan 4 cm'lik bir boyuta sahiptir.

Belirtilen parametreler yaklaşık değerlerdir, her kişi bireyseldir ve gelişim özellikleri olabilir. Üreme aparatının hem daha etkileyici hem de daha az etkileyici boyutları olan durumlar vardır.

Erkekler ve ergenler, penisin boyutunun sadece yaşam tarzına değil, aynı zamanda ergenlik sürecinde önemli bir rol oynayan kalıtsallığa da bağlı olduğunu bilmelidir.

Büyüyen bir vücutta belirli süreçlerin neden meydana geldiğini zamanında açıklamazsanız, titreyen bir konu bir genç için gerçek bir trajedi haline gelir.

Penisin boyutu değişmeye başladığında

Tıbben konuşursak, ergenlik her erkek ve gencin geçtiği birkaç aşamaya ayrılır. Zaman periyotlarının, sürecin ilk belirtilerinin ortaya çıktığı yaşa bağlı olduğunu anlamak önemlidir.

Ortalama olarak 9 ila 14 yaş arasındaki erkek çocuklarda ikincil cinsel özellikler ortaya çıkar, bu süreç bireyseldir. Ebeveynlerin çocuğa çevresindekilerden farklı olmasının utanç verici bir şey olmadığını açıklamaları önemlidir.

Erkek vücudunun büyümesinin başladığını gösteren işaretler:

 1. Saç büyümesinin hızlandırılması ve güçlendirilmesi. İşlem, pubis ve koltuk altı bölgesinde lokalizedir.
 2. Sorunlar, geçici akne ve akne görünümü ile karakterize olan yüz derisi ile başlar.
 3. Çoğu zaman sebepsiz yere ruh hali değişir. Bir gencin artan gerginliği veya etrafta olup bitenlere karşı ilgisizliği var.
 4. Bu dönemde penisin boyutu değişmeye başlar.
doktor 14 yaşında peniste bir artış önerir

Doktorlar, bir yılda penisin 1. 5-2 cm değiştiğine inanıyor, bu nedenle, genellikle 13-14 yaşlarında, bir gencin cinsel olarak olgun bir erkeğin boyutuna sahip olduğuna inanıyor. Yaşam tarzının üreme sisteminin gelişimi ve üreme organının boyutu üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu anlamak önemlidir. Erken yaşta bir erkek veya genç alkol ve sigarayı kötüye kullanıyorsa, penisin küçük boyutuna şaşırmayın.

Ergenlik dönemi geleneksel olarak aşağıdaki aşamalara ayrılır:

 • ilk aşamada, penisin boyutu ve şekli gözle görülür değişikliklere tabi değildir, ergenliğin başlangıcı dolaylı olarak ortaya çıkabilir;
 • ikinci aşamada, skrotum bölgesinde değişiklikler görülür, cildin rengi kırmızımsı bir tarafa değişir, boyut biraz artar;
 • üçüncü aşamada, penisin aktif büyümesi gözlenir, organın uzunluğu ve çapı değişir, skrotum artmaya devam eder;
 • dördüncü aşamada, penisin büyümesi devam eder, aktif dönüşümler başı etkiler, skrotumun derisi koyulaşır;
 • beşinci (son) aşamada, dış genital organların büyüklüğü yetişkin bir erkeğin büyüklüğüne karşılık gelir.

Penisin değişmeye başladığı yaş aralığı katı olarak adlandırılamaz. Ancak doktorlar, ergenliğin 9 yaşından önce başlamasının norm olarak kabul edilemeyeceğine dikkat ediyor. Böyle bir tezahür, tıbbi muayenenin yanı sıra 14 yaşın üzerinde yeniden yapılanma belirtilerinin olmamasını gerektirir.

Penisin sadece uzunluğu değil, dolgunluğu ve şekli de önemlidir. Penisin düzgün büyümesi vücudun doğru gelişimini gösterir, bu tür parametreler en iyi şekilde bir doktor yardımıyla kontrol edilir.

14 yaşında güçlü genç ve horoz büyütme

Uzmanlar, ebeveynlerin bir gençle en güvenilir ilişkiyi kurmaları gerektiğine, ancak penisin boyutuna çok fazla odaklanmamaları gerektiğine inanıyor. Tüm sorular, onları bir kült haline getirmeden aile çevresinde gündeme getirilmeli ve tartışılmalıdır. Bu gibi durumlarda, çocuk cinsel organların boyutunun bireysel olduğunu anlar, bazı sapmalar da norm olarak kabul edilir ve sadece bir doktor sağlık sorunlarını tanımlar.

Bir erkek için doğru ergenlik, göz ardı edilemeyecek önemli bir konudur. Penisin uzunluğu ve çapı, hormonal arka plandaki sapmaları zamanında belirlemeyi, onlardan zamanında kurtulmayı mümkün kılar.

14 yaşında penis boyu ne olmalı?

Erkek genital organının gelişimini ölçmenin geleneksel olduğu ortalama tıbbi göstergeler göz önüne alındığında, kaçınılmaz olarak soru ortaya çıkıyor, 14 yaşında penisin büyüklüğü nedir? Tıbbi uygulamada, organın parametrelerini sakin ve heyecanlı bir durumda gösteren özel tablolar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Araştırmalar, 14 yaşında bir gencin, gelecekte biraz değişecek veya değişmeden kalacak, tam olarak oluşturulmuş bir penis boyutuna sahip olduğunu göstermektedir. Bu yaştaki ortalama penis uzunluğunun şöyle olduğuna inanılmaktadır:

 • dinlenmede 5 cm;
 • heyecanlı bir durumda 15 cm'ye kadar.

Bu dönemin erkek cinsel organlarının görünümündeki değişiklikler açısından en hareketli dönem olduğu belirtilmektedir.

Bir gencin cinsel gelişiminde önemli bir rol, çevresi, cinsel istek konusunu gündeme getirme sıklığı tarafından oynanır.

Araştırmalar, bir çocuğun aktif fiziksel gelişiminin doğru ve zamanında ergenliğe katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Ölçüm verileri kabul edilen normdan farklıysa panik yapmayın. Her şeyden önce, bu bireysel özellikler ve genetik ile açıklanabilir. Birkaç ay sonra ölçümlerin tekrarlanması tavsiye edilir, bu süre zarfında parametreler değişebilir, çünkü her organizma kendi standartlarına göre gelişir. Benzer bir prosedür, bir erkek ebeveynin varlığında gerçekleştirilir.

Bu nedenle, 14 yaşında, bir gencin gelişmiş bir üreme sistemi vardır, ancak sonunda olgunlaşma 17-18 yaşında gerçekleşecektir. Ebeveynler, doktor ziyaretlerini ihmal etmemek için çocuğun gelişimine karşı düşünceli ve dikkatli olmalıdır.